Čo je to politický kompas?

03.04.2025

Čo je to politický kompas?

V poslednej dobe sa často stretávam s otázkami ako: Čo je to politické spektrum? alebo Čo v politike znamená keď je niekto ľavicový alebo pravicový? Tradičné rozdelenie na ľavicu a pravicu však nemusí vždy dostatočne vystihnúť komplexnosť politických názorov. A práve tu vstupuje do hry politický kompas.

Politický kompas je nástroj na mapovanie názorov a ideológií v dvojrozmernom priestore. Teda na osi x a na osi y. Tento prístup umožňuje zobraziť politické názory nielen na tradičnej osi ľavicová-pravicová ale aj na ďalšej osi, ktorá zobrazuje kultúrne alebo sociálne hodnoty. Týmto spôsobom sa vytvára podrobnejšia mapa politických názorov, ktorá môže lepšie určovať rozmanitosť dnešných ideológií.

Vznik pojmov "ľavica" a "pravica"

Tieto pojmy vznikli koncom 18. Storočia počas francúzskej revolúcie. Vtedy sa zástupcovia rôznych spoločenských vrstiev zišli v Generálnych stavoch (niečo ako parlament).

Na ľavej strane tohto parlamentu sedeli zástupcovia tých, ktorí chceli radikálne zmeniť spoločnosť, a spoločensko-politický systém. Títo "revolucionári" pochádzali zväčša z chudobných pomerov a nižších vrstiev a bojovali za demokratizáciu štátu. Snažili sa obmedziť moc aristokracie a zaviesť systém, ktorý by viac podporoval nižšie vrstvy, a zaručil väčšiu rovnosť medzi nimi.

Na pravej strane sedeli konzervatívci. Boli to aristokrati z bohatých vrstiev, ktorý chceli udržať moc v rukách elít a zachovať starý systém vlády, teda status quo, v ktorom bola nadradená moc panovníka a šľachty.

Rozšírenie politického spektra v 20.storočí

Počas 60. a 70. rokoch minulého storočia, začali vznikať nové politické ideológie a názory, ktoré už sa nedali zaradiť do starého ľavicovo-pravicového spektra. Tieto ideológie sa zaoberali novými otázkami ako - environmentálne otázky, kultúrne otázky a technologický pokrok, s ktorými sa nepočítalo v pôvodnom modeli. Tieto faktory spôsobili, že politické názory sa začali vyvíjať a dávali priestor aj sociálnym či kultúrnym otázkam, ktoré sa nedali vyjadriť iba cez ekonomické otázky ľavice a pravice.

V 70. rokoch politológ a novinár David Nolan vytvoril test, ktorý sa pokúsil zachytiť politické názory na viacdimenzionálnej mape (pridala sa os y).

  1. Ekonomická os (ľavica-pravica) - zameriava sa na otázky týkajúce sa ekonomickej regulácie, trhu a práv pracovníkov. Ľavica v tomto zmysle zdôrazňuje potrebu väčšieho zásahu štátu do ekonomiky, vyššie dane pre bohatých a podpora verejných služieb (bezplatné školstvo, zdravotníctvo). Pravica preferuje trhovú ekonomiku a menej zasahovania štátu.

  1. Sociálna os (autoritárstvo-libertariánstvo) - zameriava sa na hodnoty týkajúce mocenských štruktúr v štáte či slobody jednotlivca v spoločnosti. Na jednej strane sú názory, ktoré podporujú autoritárske riešenia, kontrolu nad osobnými slobodami a silnú moc státu (vrchná časť). Na druhej strane sú názory, ktoré zdôrazňujú osobnú slobodu, demokraciu a liberálne názory (spodná časť).

Politický kompas v praxi

S rozvojom týchto nových politických ideí sa politický kompas stal veľmi používaným nástrojom pre pochopenie a analýzu politických ideológií. Mnoho online testov, ako napríklad na Political Compass, vám umožňuje určiť, kde sa na mape politických názorov nachádzate.

V súčasnosti vidíme, že politické spektrum nie je už len o ekonomických rozdieloch, ale o zložitejších otázkach týkajúcich sa ľudských práv, environmentálnym otázkach, kultúrnych hodnôt či technologických zmien. 

Študenstký blog
Všetky práva vyhradené 2025
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky